• تبریز، رجایی شهر، بلوار شادمان، روبروی ورودی اصلی پارک نیکو
  • تلفن تماس: 04133809343
  • shokri@yaratbz.ir
  • شنبه - پنج شنبه   8 صبح - 8 شب

استرس در کودکان و نوجوانان

امروزه استرس در همه دنیا شایع شده و یک بخش جداناپذیر زندگی روزمره ماست . در حالیکه وجود کمی استرس در زندگی روزانه عادی است استرس زیاد سطح بهره وری را کاهش داده و از لحاظ فیزیکی و روانی صدماتی به همراه دارد .بطوری که دوسوم از مراجعه به پزشکان به علت بیماری های مرتبط با استرس است .

استرس چیست ؟

استرس پاسخ به هر موقعیت یا عاملی است که تغییر فیزیکی یا هیجانی منفی یا هر دو را ایجاد کند. استرس در مقادیر کم خوب است و میتواند انگیزه فرد را برای موثر بودن تقویت کند . هنگامی که استرس شدید به فرد وارد شود یا استرس مزمن باشد میتواند موجب بیماری شود . استرس می تواند روی فکر، عمل و احساس اثر بگذارد .

علایم استرس حل نشده در کودکان و نوجوانان

1-از نظر هیجانی و رفتاری : استرس میتواند موجب اضطراب ، نگرانی ، ترس های جدید یا تکراری ( ترس از تاریکی ، تنهایی ، غریبه ها ) ، چسبندگی به والدین و عدم تمایل به دور شدن از والدین ، خشم ،گریه ، ناتوانی در کنترل هیجانات ، رفتار پرخاشگرانه ، پسرفت به رفتارهای قبلی ، عدم تمایل به مشارکت در فعالیت های مدرسه یا خانواده در فرد شود .

2- از نظر فیزیکی : استرس میتواند موجب کابوس شبانه ، اختلالات خواب ، لکنت زبان ، کاهش اشتها ، درد معده ، سردرد و خیس کردن های شبانه در فرد شود .

بزرگسالان می توانند به شیوه های مختلف به کودکان و نوجوانان برای مدارا با استرس کمک کنند. استراتژی هایی که آنها یاد میگیرند اغلب تا بزرگسالی همراه انها خواهد بود. دو روش مهم عبارتند از :

1-ایجاد محیطی با استرس پایین 2- کمک به کسب مهارتهای مثبت مقابله .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *